گوگل به منبع بزرگی از اطلاعات بیماران در آمریکا دسترسی یافت

You are currently viewing گوگل به منبع بزرگی از اطلاعات بیماران در آمریکا دسترسی یافت
دسترسی گوگل به اطلاعات بیماران

گوگل در پی توافقی با یک شرکت بزرگ امور درمانی به منبع عظیمی از داده های شخصی بیماران در آمریکا دست یافته است.

این بخشی از طرحی به نام “پروژه ناتینگیل” است که گوگل با شرکت “اسنشن” بر سر آن به توافق رسید و هدف آن توسعه ابزارهای هوش مصنوعی برای کمک به پزشکان است.

به گزارش روزنامه “وال استریت ژورنال” گوگل می تواند به سابقه درمانی، نام و آدرس بیماران دسترسی پیدا کند بی آنکه مجبور باشد آنها را مطلع کند.

گوگل می گوید این بخشی از “استانداردهای جا افتاده است.”

بنابه گزارش ها این شرکت از جمله می تواند به نتایج آزمایش، تشخیص طبی، سابقه بستری شدن در بیمارستان و تاریخ تولد بیماران دسترسی داشته باشد.

وال استریت ژورنال گزارش می دهد که دسترسی به این داده ها سال پیش شروع شد و در طول تابستان به اطلاعات بیشتری تعمیم داده شد.

گوگل در وبلاگی نوشت که در این پروژه مقررات جاری در صنعت بهداشت را رعایت می کند.

این شرکت افزود: “ابهامی نمی گذاریم… اطلاعات بیماران با داده های مربوط به مصرف کنندگان در گوگل یکی نخواهد شد.”

شرکت “اسنشن” که ۲۶۰۰ بیمارستان را مدیریت می کند گفت این توافق به “بهینه سازی” مراقبت های بهداشتی کمک خواهد کرد و توسعه ابزارهای هوش مصنوعی برای پزشکان بخشی از آن خواهد بود.

نگرانی در مورد حریم فردی

با این حال پروژه ناتینگیل باعث انتقاد کسانی شده که استدلال می کنند کنترل داده ها را از دست بیماران خارج می کند.

پروفسور جین کی در دانشگاه آکسفورد گفت: “مشکل خیلی بزرگ این است که این شراکت های بخش عمومی-خصوصی همگی در چارچوب معامله های خصوصی انجام می شود، برای همین رفع ابهام از آنها خیلی سخت است.”

“گوگل می گوید این داده ها را به سایر داده ها (مصرف کنندگان) گره نمی زند اما کاری که آنها بی وقفه می کنند اصلاح الگوریتم ها و اصلاح شیوه های کار به صورتی است که در بازار به نفع آنها تمام شود.”

سازمان های امور درمانی تحت فشار فزاینده ای برای بهبود بازدهی و کیفیت مراقبت های بهداشتی هستند.

بسیاری از آنها در تلاش برای بهبود خدمات خود به هوش مصنوعی روی آورده اند، اما این گام ها گاه با انتقادهایی در مورد چگونگی کار با داده های بیماران همراه بوده است.

در بریتانیا یک پروژه هوش مصنوعی گوگل به نام “دیپ مایند” در زیر پا گذاشتن قوانین مقصر شناخته شد، چون به درستی به بیماران توضیح نداد داده های آنها چطور در توسعه یک ابزارک (اپ) بیماری کلیه به کار گرفته خواهد شد.

این ابزار به نام “استریمز” با هدف هشدار به بیمارانی که در معرض خطر ابتلا به جراحت حاد کلیه هستند طراحی شد.

منبع : BBC

دیدگاهتان را بنویسید