مودم ۵G برای کامپیوترهای شخصی

You are currently viewing مودم ۵G برای کامپیوترهای شخصی
Intel And Mediatek On 5g Modems

اینتل در همکاری با شرکت مدیاتک قصد دارد برای لپ تاپ ها و کامپیوترهای شخصی مودم ۵G تولید کند که می تواند از قابلیت اتصال همیشگی (always-on) بهره مند شود.

طبق این همکاری، مدیاتک موظف به توسعه و فراهم کردن تکنولوژی ۵G است و اینتل نیز مشخصات مودم، بهینه سازی و تایید طرح ها را بر عهده دارد و در صورت نیاز پشتیبانی لازم برای تجمیع مودم ۵G را در کامپیوترها انجام خواهد داد.

پیش بینی می شود اینتل و مدیاتک اوایل سال ۲۰۲۱ اولین ثمره همکاری خود را ببینند. این دو تراشه ساز در همکاری با شرکت دیگری به نام Fibocom ماژول های M.2 تکنولوژی ۵G برای سیستم های مبتنی بر اینتل را نیز تولید خواهند کرد.

Mediatek Logo
Mediatek

از آنجا هر دو شرکت مذکور تمایل خود را به توسعه تکنولوژی اینترنت نسل پنجم نشان داده اند، این همکاری چندان غافلگیرکننده نیست. با اینکه اینتل دیگر در کسب و کار مودم موبایل فعالیتی نمی کند، ولی سران این شرکت به خوبی می دانند تکنولوژی ۵G برای آینده کامپیوترهای شخصی بسیار حائز اهمیت است.

همکاری با مدیاتک به اینتل اجازه فعالیت در حوزه ۵G بدون اختصاص دهی منابع گسترده را می دهد. کمپانی مدیاتک نیز از این همکاری سود می برد و جاه طلبی های آن را گسترش خواهد داد. این کمپانی تایوانی تاکنون در گوشی های ۵G سرمایه گذاری کرده ولی همکاری با اینتل به حضور پررنگ تر این شرکت در دنیای کامپیوترهای شخصی منتهی خواهد شد.

رقابت در حوزه ۵G سنگین است و اینتل و مدیاتک باید به سرعت عمل کنند. اوایل خرداد ماه امسال، کوالکام در همکاری با لنوو از اولین لپ تاپ ۵G دنیا رونمایی کرد. البته این همکاری به بلوغ نرسیده و هنوز مدت ها با عرضه لپ تاپ های مبتنی بر تراشه اسنپدراگون با اینترنت موبایل که توانایی رقابت با اینترنت خانگی را داشته باشند، زمان باقی مانده است.

دیدگاهتان را بنویسید